Uuring: pankade rahvusvaheliste ülekannete tasud eksitavad tarbijaid

81% eestlastest ei saa aru, kuidas arvestatakse rahvusvaheliste rahaülekannete teenustasusid.

Rahvusvaheliste valuutaülekannetega tegelev TransferWise ja turu-uuringute firma YouGov viisid läbi üle-euroopalise küsitluse, mille käigus uuriti, kas pankade teenustasud valuutaülekannete puhul on tarbijate jaoks arusaadavad. Uuringu tulemustest selgub, et 86% Euroopa tarbijatest (sh 81% eestlastest) ei saa aru, kui palju nad valuutaülekannete eest maksavad.


Iga neljas tarbija Euroopas oli teadlik, et tema pank pakub rahvusvaheliste valuutaülekannete tegemiseks keskkursist kehvemat vahetuskurssi. Eestlaste hulgas olid vahetuskursi erinevusest teadlikud 19% vastanutest, jäädes Euroopa keskmisele alla. Kõige teadlikumad tarbijad olid Portugalis ja Poolas, vastavalt 42% ja 40% vastanutest. Madalaim oli teadlikkus soomlaste hulgas (12%).

Uuringu raames seati küsitletavad silmitsi ka tüüpilise online-pangaülekande kuvatõmmisega, mis kujutas 1000-eurost ülekannet eurotsoonist Suurbritannia naeltesse. Inimestel paluti etteantud info põhjal valikvastuste hulgast leida õigeim vastus küsimusele, kui suur on tehingu puhul kogu makstav teenustasu. Tulemustest selgus, et vaid viiendik (19%) eestlastest ja soomlastest mõistsid, et pangaülekande puhul etteantud arvudest üksi ei piisa kogu teenustasu arvutamiseks. Ühtlasi oli eestlaste tulemus ka kõrgeim Euroopas, mille keskmine jäi 14% juurde.

Selleks, et vahetuskursis sisalduvat teenustasu arvutada, peaks tarbija teadma ka keskkurssi. Sellest finantsteenusepakkujad täna aga erinevatel põhjustel hoiduvad, olgugi et valuutaülekandeid reguleeriva Euroopa Liidu makseteenuste direktiivi nõue on tuua tarbija jaoks välja kõik teenusega seotud tasud.

TransferWise’i kaasasutaja Kristo Käärmanni sõnul on pankade esitatav info tarbijate jaoks täna ebaselge. “Kuigi EL direktiiv nõuab valuutaülekannete teenustasude osas läbipaistvust, siis enamus pankadest täna seda ei paku. Näeme, et üheks võimalikuks abinõuks on Euroopa Komisjoni poolsed juhtnöörid makseteenuse pakkujatele, mis kohustaksid neid näitama oma klientidele kõiki, ka vahetuskursis sisalduvaid tasusid selgel ja arusaadaval moel, et kliendid saaksid teenusepakkujaid adekvaatselt võrrelda.”

“Finantsteenused on täna oma usaldusväärsuse ja kliendirahuolu poolest teiste valdkondadega võrreldes kõige viletsamas seisus. Klientide usalduse taastamine jaepangandusse kogu Euroopa Liidus on väga oluline. Tarbijatel peab olema ligipääs lihtsatele, läbipaistvatele ja mõistliku hinnaga finantsteenustele, olenemata sellest, millises Euroopa Liidu riigis nad elavad,” kommenteeris Euroopa Tarbijakaitseorganisatsiooni BEUC finantsteenuste valdkonna juht Farid Aliyev.

Uuringu tulemused koos ettepanekutega esitas TransferWise Euroopa Komisjonile.

Uuringus küsitleti ligi 20 000 inimest 17 Euroopa riigist, sh Austriast, Belgiast, Tšehhist, Taanist, Eestist, Soomest, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Iirimaalt, Itaaliast, Hollandist, Poolast, Portugalist, Hispaaniast, Rootsist, Šveitsist ja Suurbritanniast.

DNB ja Nordea loodava Luminor panga juhiks Eestis saab Gunnar Toomemets

Baltimaades tegutsema hakkava ühendpanga Luminor nõukogu avalikustas uue panga juhtkonna, kuhu kuuluvad ka panga maajuhid kolmest Balti riigist. Eestis hakkab Luminori juhtima Gunnar Toomemets.

Gunnar Toomemets on finantssektoris töötanud ligi 20 aastat. Viimased seitse aastat on ta juhtinud Swedbank Eesti privaatpanganduse üksust. Varem on ta töötanud Swedbanki liisingudivisjoni juhina ja olnud sama panga Eesti liisingüksuse juhatuse esimehe ametis. Gunnaril on suured kogemused rahvusvaheliste ja kohalike meeskondade juhtimises.

“Mul on heameel tutvustada Luminori tugevat ja kogenud juhtkonda, kellega koos hakkame uut panka ehitama. Liitsime Nordea ja DNB parima kompetentsi regiooni pangandusäris ja tehnoloogiaalal ning kutsusime meeskonda turu parimad oma valdkonna tegijad. Usun, et hoolimata väljakutsetest on meil ees professionaalselt väga põnev ja palju pakkuv aeg,” ütles Erkki Raasuke, tulevase ühendpanga juhatuse esimees. Juhtkonna liikmete nimetamine on oluline verstapost uue panga loomises.

Luminori juhtkonda kuuluvad:

 • Erkki Raasuke, juhatuse esimees
 • Gunnar Toomemets, Eesti maajuht
 • Kristina Siimar, toodete- ja pakkumiste juht
 • Margus Simson, digikanalite juht
 • Hannu Saksala, riskijuht
 • Andrius Nacajus, Leedu maajuht
 • Kerli Gabrilovica, Läti maajuht
 • Christian Wallentin, finantsjuht
 • Peter Lunding, IT juht

Luminori juhtkonda hakkab toetama laiendatud juhatus, mille liikmeteks on:

 • Mari Mõis, õigusteenistuse juht
 • Marilin Pikaro, vastavuskontrolli juht
 • Tina Kukka, üleminekuprotsessi juht
 • Dace Kaulina, personalijuht
 • Signe Lonerte, turundus- ja kommunikatsioonijuht

“Meie eesmärk on saada Baltikumi juhtivaks pangaks, mis pakub siinse regiooni inimestele ja ettevõtetele parimaid teenuseid ja tooteid, tagades kõrgeima kvaliteedistandardi. Luminori juhtkonna liikmetel on muljetavaldav juhtimiskogemus ja ekspertteadmised ning selle liikmed pärinevad nii Balti- kui ka Põhjamaadest. Võimekas tiim kindlustab meie klientidele uuenduslikud ja paindlikud teenused ning põnevad võimalused meie töötajatele,” ütles Luminor Group AB nõukogu esimees Nils Melngailis.

DNB ja Nordea Baltikumi äride ühendamine sõltub finantsjärelevalve- ja konkurentsiametkondade heakskiidu saamisest ja plaanitakse lõpule viia 2017. aasta kolmanda kvartali lõpus. Kõigi vajalike kinnituste saamiseni jätkavad mõlemad pangad tööd eraldiseisvalt praeguste juhtkondade eestvedamisel konkurentidena.

 

Gunnar Toomemets

Eelnev töökogemus:

 • 2009‒2017 privaatpanganduse juht, Swedbank, Eesti
 • 2008‒2009 juhatuse esimees, Swedbank Liising, Eesti
 • 2003‒2008 liisingu divisjoni juht, Swedbank Liising, Eesti

Haridus ja muu koolitus:

 • INSEAD Leadership Programme
 • Bakalaureusekraadi rahanduses, majanduses, raamatupidamises, Eesti Maaülikool
 • Mentorprogrammi juht, Fontes
 • Eesti Mentorite Koja eestvedaja

Luminori juhtkonna liikmete fotod: http://bit.ly/2qoocRG

Luminor panga logo: http://bit.ly/2rpd0kX

Inbank teenis esimeses kvartalis 640 000 eurot kasumit

Inbanki 2017. aasta esimese kvartali konsolideeritud kasum oli 640 000 eurot. Inbanki hoiuseportfell kasvas kvartali jooksul 8,2% ja laenuportfell 7,1% võrra. Esimese kvartali olulisim sündmus oli Poola turul tegevuse alustamine.

Inbanki juhatuse esimehe Jan Andresoo sõnul oli esimese kvartali tähtsündmus tegevuse alustamine Poolas. “Pakume märtsi keskpaigast ligi 40 miljoni inimese ja suure potentsiaaliga turul internetipanga vahendusel hoiuse- ja laenutooteid. Meie esmane fookus on hoiuste kaasamine ja esialgsed tulemused on suurepärased: kogusime ligi miljoni euro väärtuses hoiuseid. Saime kinnitust, et Inbank on Poolas oodatud ja juba stardihetkel usaldusväärne pank,” ütles ta.

Inbank kaasas esimeses kvartalis 8,2 miljoni euro väärtuses hoiuseid, mis on võrdväärne tulemus eelmise aasta sama perioodiga. Esimese kvartali jooksul kasvas Inbanki hoiuseportfell 8,2% võrra. “Meie hoiusepakkumine on endiselt turu parim. Pärast tegevuse alustamist Poolas on meil võimekus koguda hoiuseid juba neljalt turult: Eestist, Saksamaalt, Austriast ja Poolast. Hoiuste kaasamise võimaluste mitmekesistamine võimaldab panga finantseerimisvajadust paindlikumalt juhtida,” ütles Andresoo.

Inbanki laenutoodete müügimaht Eestis ja Lätis oli esimeses kvartalis 14,1 miljonit eurot. Andresoo sõnul olid Eesti turu tulemused oodatust paremad ning Läti omad vastasid ootustele. “Läti ettevõtte müüginumbrid olid võrdluses eelmise aasta sama perioodiga ootuspäraselt mõnevõrra tagasihoidlikumad, kuna eelmise aasta kolmandas kvartalis muutsime oluliselt tegevusstrateegiat, loobudes finantseerimise pakkumisest maaklerite kaudu,” ütles ta.

Esimesse kvartalisse jäi ka 30. jaanuari tehing, mille käigus omandasid Inbank ja Coop Eesti enamusosaluse Eesti Krediidipangas. Tehingu teises etapis omandab Krediidipank Inbanki sidusettevõtted Coop Finants AS-i ning Krediidipank Finants AS-i. Tehingust saadud tulud reinvesteerib Inbank Krediidipanka.

Olulised finantsnäitajad seisuga 31. märts 2017:
Bilansimaht 93,9 miljonit eurot
Laenuportfelli suurus 69,4 miljonit eurot
Hoiuste maht 69,9 miljonit eurot
Koondkasum 0,64 miljonit eurot
Omakapital 15,2 miljonit eurot

Inbanki aruanded on kättesaadavad aadressil https://www.inbank.ee/inside/investor/reports/

2015. aastal pangana tegutsemist alustanud Inbank pakub teenuseid oma internetipanga ja partnervõrgustiku kaudu. Inbank tegutseb Eesti, Läti ja Poola tarbijafinantseerimise turul. Lisaks kaasatakse rahvusvahelisi hoiuseid Saksamaa ja Austria turult.

TransferWise alustab koostööd esimese Briti pangaga

TransferWise alustab koostööd Suurbritannia pangaga Starling Bank, mille kliendid saavad teha TransferWise’i makseid otse panga äpist 35 erinevas valuutas. Tegu on TransferWise’i esimese partnerlusega Suurbritannias.

Starling Bank on Briti uue põlvkonna pank, mis keskendub mobiilipangandusele ja universaalpanganduse asemel erinevate teenusepakkujate integreerimisele oma tooteportfelli. TransferWise’i teenus saab Starling Banki klientidele kättesaadavaks alates 2017. aasta suvest.

TransferWise teeb rahvusvaheliste maksete suunal koostööd ka LHV panga ja Saksamaa pangaga N26. Samuti lisandus hiljuti võimalus Facebooki vestlusrakenduse Messenger abil TransferWise’i makseid teha.

DNB ja Nordea ühendpanga nimeks saab Luminor

DNB ja Nordea Balti regioonis loodava ühendpanga nimeks saab Luminor. Uue panga brändinime avalikustamine on järgmine oluline verstapost ühendpanga ülesehitamisel.

„Meil on hea meel esitleda tulevase panga nime. Luminor kannab endas lubadust klientidele ja töötajatele. DNB ja Nordea Baltikumi äride ühendamisel sünnib tänapäevane pank, mis on loodud meie regiooni inimeste ja ettevõtete jaoks. Luminor arvestab enim piirkonna riikide kultuuri- ja ettevõtlusruumiga ja meie eesmärk on kindlustada parem elu siinsetele inimestele ja paremad võimalused äritegemisel kohalikele ettevõtetele,” kinnitab tulevase ühendpanga nõukogu esimeesNils Melngailis.

“Ehitame nii uut panka kui ka uut finantsteenuste brändi. Meie brändi DNAks on kolm väärtust, mis loovad kindla vundamendi nii uue panga sisekultuurile kui ka tegevuspõhimõtetele: inimesed ennekõike; kvaliteet kõiges ja selged eesmärgid. Me tahame luua sellise panga, millest on Eesti, Läti ja Leedu inimestel ja nende ettevõtetel kasu,” selgitab tulevase ühendpanga juhatuse esimees Erkki Raasuke

Uue panga kaubamärk töötati välja koostöös rahvusvahelise nimeka konsultatsiooniettevõttega Future Brand Suurbritanniast.

“Luminor sümboliseerib uue panga kõige eristuvamaid tugevusi. Nime esimene osa – “lumi” pärineb ladinakeelsest sõnast “lumen”, mis tähendab valgust. Luminor on majakaks ja teejuhiks panga eraisikutest ja ettevõtjatest klientidele, aga ka ettevõtetele, kogukondadele ja riikidele, kus pank tegutseb. Panga sõnum on, et parem elu on võimalik ja oma elujärge saab parandada. Nime teine osa – “nor” viitab tugevatele põhjamaistele juurtele – uue ettevõtte omanikud on Põhjamaade pangad. Need kaks tahku on põimitud ühte nimesse. Nimi on kui Põhjatäht, mis näitab teed nii klientidele kui ka pangatöötajatele, tuletades neile meelde seda, mida ja miks bränd tähistab.” sõnab FutureBrandi strateegiajuht Freddie Baveystock.

Future Brand on maailmas tuntud ja hinnatud ning nende klientide hulka kuuluvad ka sellised nimekad brändid nagu MasterCard Worldwide, Nespresso, American Airlines, Bentley, Londoni 2012 aasta olümpiamängud ja paljud teised.

Loodaval ühendpangal hakkab olema tugev geograafiline esindatus, sest Nordea on tugev Eesti turul, DNB on tugev Leedu turul ning mõlemad on tugevad Läti turul. Uue panga eesmärk on saada Balti riikides klientide jaoks suurpangaks.

DNB ja Nordea Baltikumi äride ühendamine jätkub varem teavitatud ajakava kohaselt. Kuni tehingu toimumiseni ja regulaatorite heakskiidu saamiseni tegutsevad pangad vastavalt planeeritule Eestis, Lätis ja Leedus eraldiseisvalt. Tehing plaanitakse lõpule viia 2017. aasta teises kvartalis.

Loodava ühendpanga logo on leitav ja allalaetav siit: http://bit.ly/2n0luO1

DNB kohta

DNB on üks Põhjamaade suuremaid finantsgruppe ja Norra turuliider, pakkudes suurt valikut finantstooteid nii era- kui ka äriklientidele. DNB tegutseb 18 riigis üle maailma ning grupi varade maht oli 2016. aasta neljanda kvartalilõpus 2 653 miljardit Norra krooni. DNB on hetkel maailmas üks paremini kapitaliseeritud pankasid. DNB aktsiad on noteeritud Oslo börsil ja 34 protsenti aktsiatest kuulub Norra riigile.

Nordea kohta

Nordea kuulub Euroopa 10 suurima universaalpanga hulka oma turukapitalisatsioonilt. Nordeal on ligi 11 miljonit klienti, 30 000 töötajat ning ligikaudu 600 pangakontorit. Nordea aktsia on noteeritud Nasdaq Stockholmi, Nasdaq Helsingi ja Nasdaq Kopenhaageni börsidel. Nordea grupil on suurepärane kogemus ning lai toodete, teenuste ja lahenduste spekter panganduse, varahalduse ja kindlustuse alal. Nordea ehitab pikajalisi usaldussuhteid tiheda seotuse abil nii oma klientide kui ühiskonnaga laiemalt.